دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در مصاحبه رادیوئی؛ پیشگیری محوری ترین، کلیدی ترین و مهمترین مانع انتقال کرونا ویروس است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۴ | 


رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در مصاحبه رادیوئی؛
پیشگیری محوری ترین، کلیدی ترین و مهمترین مانع انتقال  کرونا ویروس است


 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در مصاحبه رادیوئی؛روز یکشنبه چهارم اسفند ماه با صدای اشراق استان زنجان گفت:پیشگیری؛ محوری ترین، کلیدی ترین و مهمترین و اصلی ترین کاری است که در  مقابل کرونا ویروس باید انجام داد.

به گزارش وب دا- زنجان؛ دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان؛  با اشاره به  اینکه هم اکنون  بیماری کرونا ویروس جدید، ۳۰ کشور جهان را به خود گرفتار است، افزود: انتشار این مساله نگرانی هایی را در بین عموم جامعه  ایجاد کرده که این مهم نیازمند مدیریت صحیح کاری است.
دکترپرویز قزلباش افزود: ویروس ها خود ماهیت مستقل نداشته و باید در داخل بدن موجود زنده از قبیل انسان و یا حیوان  وارد شوند و در سلول جایگزین و هدایت ان را بر عهده بگیرند  که همین  موضوع نیز در بیماری های ویروسی دیگر مانند ایدز و... با شدت و ضعف همراه است.
وی اضافه کرد: بیماری کرونا ویروس  از سال ۲۰۰۲، یعنی حدود ۱۸ سال قبل در جهان ظهور یافت،  تلفاتی به دنبال داشت که کنترل شد،  اما حدود ۱۰ سال بعد  ۲ باره بروز  پیدا کرد که باوجود تلفات انسانی نسبت به کنترل آن اقدام شد.
این مسؤول ادامه داد: طی چند ماه  گذشته این میهمان ناخوانده در چین ظهور کرد و نکته مهم اینکه ویروس ها  این قدرت را دارند که خودشان را بازسازی کنند، شکل جدیدی بخودبگیرند و به عنوان نمونه همانند ویروس آنفلولانزا، حتی واکسن های  تولیدی این نوع بیماریها نیز  به دلیل ساختار ویروس سال به سال  متفاوت بوده است.
دکتر قزلباش گفت:بر این اساس باید گفت،  ویروس کرونا تا کنون و ابعاد مختلف  آن بسیار ناشناخته باقی مانده و  بطور معمول ترس و وهمه  گیری  از آن وجود دارد چرا که  اطلاعات جامع علمی پزشکی از این بیماری بسیار ناچیز است.
به گفته این مسؤول، در زمان حاضر با  انتشار این  ویروس، رفتار آن تحت نظر و مطالعه قرار گرفته و از طرفی نوع برخورد کشورچین با وجود تمامی امکانات بکارگیری شده ترس ابتلا را بیش از گذشته  در بین مردم افزایش داده است.
رئیس دانشگاه افزود:  با تاکید بر اینکه علائم این بیمار ی همانند سرماخوردگی آغاز می شود گفت: این بیماری بطور معمول سیر پیش رونده بیشتری در مقایسه با بیماری سرماخوردگی دارد، حتی می تواند علائم گوارشی داشته باشد اما موضوع با اهمیت بحث تنگی نفس برجسته تر است.
وی یادآوری کرد: علایم بیماری ویروسی شبیه به هم هستند، و این موضوع به این معنا  نیست که عموم مردم بخاطر هر چیزی دچار اضطراب و نگران بی مورد شوند.
مدیر عالی دانشگاه افزود: این در حالی است با توجه به گسترش شبکه بهداشت و درمانی در دورترین مناطق گروههای هدف میتوانند سوالات  احتمالی خود را در این ارتباط  از متولیان بهداشتی جویا  شوند.
وی  ادامه داد: بحث پیشگیری محوری ترین، کلیدی ترین واصلی ترین کاری است که عموم مردم باید در ارتباط با ا ین بیماری   مورد توجه قرار دهند و در این میان  راه های انتقال این بیماری عطسه و سرفه بوده که از طریق ذرات معلق در هوا منتقل می شود.
دکتر قزلباش همچنین  یاد آوری کرد: این نوع ویروس از طریق ارتباطات نزدیک عطسه و سرفه و از طریق انتشار مستقیم ترشحات دهانی نیز منتقل می شود که بسیار  اهمیت دارد.
وی رعایت نکات فردی در ارتباط با پیشگیری ابتلا از این بیماری را  بسیار حائز اهمیت برشمرد و گفت: یکی از آلوده ترین  قسمت های بدن کف  دستهاست که شستشوی مرتب آن توصیه شده و از طرفی از ارتباطات نزدیک نظیر روبوسی، دست دادن و غیره نیز باید خودداری شود.
به گفته این مسؤول بهداشتی، سطوح آلوده به این ویروس می  تواند پایدار باشد و در واقع  خصلت این ویروس در این است که می تواند  که از ۲ تا ساعت تا ۹ روز زنده بماند.
دکترقزلباش افزود:  مطالعات نشان می دهد گروه سنی ۶۰ سال به بالا  افراد مسن  به ویژه بیماران دارای بیماری های  زمینه ای بیش از گذشته و در صورت  عدم بکارگیری نکات بهداشتی در معرض ابتلا به این بیماری قرار داشته و از طرفی خانواده ها توجه کنند در صورت رعایت نکات بهدشتی جای هیچ نوع نگرانی وجود ندارد.
وی در خصوص تعطیلی مدارس نیز با توجه بروز بیماری کرونا ویروس نیز خاطر نشان کرد: بر این اساس  و در صورت نیاز و طی مقطعی نسبت به تعطیلی مدارس استان  اقدام خواهد شد که در زمان حاضر نیازی به این کار نیست چرا که وضعیت این بیماری بطور دائم در این  استان بصورت مستمر رصد می شود.

دفعات مشاهده: 466 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه تاکید کرد: رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه تاکید کرد:

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۳ | 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه تاکید کرد:
آمادگی کامل دانشگاه علوم پزشکی و تیم‌های بهداشتی برای مقابله با بیماری کرونا
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تاکیدبر آمادگی کامل دانشگاه علوم پزشکی و تیم‌های بهداشتی برای مقابله با بیماری کرونا گفت: تاکنون موردی از بیماری کرونا در زنجان مشاهده نشده است .
به گزارش وب دا - زنجان؛ دکترپرویزقزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی استان زنجان ظهر روزجمعه دوم اسفندماه در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه زنجان در محور چهارشنبه آخرسال، بیماری های تنفسی(کرونا ویروس) و بسیج سلامت نوروزی گفت: ساختار و شکل ویروس کرونا به شکلی است که سرعت سرایت آن بیشتر و میزان آسیب آن نیز به مراتب بیشتر از آنفلو آنزاست و افراد بیشتری  در جامعه  را مبتلا میکند  و این باعث  می شود مسایل عادی مردم تحت تاثیر قرار بگیرد؛ این ویروس تازه است و تاکنون درمان داروئی و واکسنی برای آن پیدا نشده است .
وی با توصیه هایی به مردم در جهت پیشگیری از این بیماری رعایت نکات بهداشتی را مهم ترین و جدی ترین عامل پیشگیری از این بیماری عنوان کرد و افزود: شستن مدام دست با صابون، استفاده از ماسک و  نکته مهم این  که با فرارسیدن ایام عید، مصاحفه و روبوسی کردن متداول می شود تا جایی که امکان پذیر است این عمل صورت نگیرد.
دکتر قزلباش افزود: شهروندان توجه کنند علایم این بیماری نیز مانند سرماخودگی است و اگر فردی علایم آن را در خود مشاهده کرد می تواندبا مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی محل زندگی خود از بیماری خود آگاه شود و پزشکان در این مراکز نیز پیگیر بیماری وی خواهند بود .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان تصریح کرد: با توجه به تمهیدات اندیشیده شده جای هیچ نگرانی در استان زنجان نیست و متاسفانه در برخی موارد از عکس‌ها و فیلم‌های غیرمرتبط به عنوان مبتلایان این بیماری استفاده می‌شود که غیرواقعی است و مردم نباید به شایعات توجه کنند.
وی با تاکید بر اینکه مردم باید اخبار را از منبع  رسمی وزارت بهداشت دریافت کنند گفت:  تاکید مسئولان بهداشتی کشور و استان بر عدم ایجاد نگرانی و اضطراب در جامعه است و مردم استان نیز با همکاری خوبی که در کنترل برنامه فشار خون انجام دادند و زنجان جزو دومین استان درکشور در زمینه کنترل فشار خون معرفی شد در این زمینه نیز همکاری مردم استان بیش از پیش خواهد  بود و نهایت همکاری را می کنند و خوشبخناته می توانیم با کمک همین مردم از این موضوع نیز با موفقیت عبور کنیم.
این مقام مسئول از آمادگی کامل دانشگاه علوم پزشکی و تیم‌های بهداشتی برای مقابله با بیماری کرونا در همه بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی خبر داد و گفت: همه تمهیدات و پیش‌بینی‌های لازم انجام گرفته است، پزشکان و پرستاران و مراکز بهداشتی و درمانی و پرسنل وظایف خود را انجام می دهند
وی با توصیه به اینکه در این مدت افراد از وسایل بهداشت فردی استفاده کنند  حتی در مساجد و اماکن عمومی اعلام کرد: سامانه 190 و سامانه 330190 آماده پاسخگوئی به  سوالات مردم و همشهریان خواهد بود  
 
رئیس کلان منطقه شش آمایشی کشور با اشاره به نزدیک شدن به مراسم روز چهارشنبه آخر سال به ارائه آموزش‌های لازم برای پیشگیری از حوادث چهارشنبه‌سوری تأکید کرد و افزود: قطع عضو و آسیب به چشم از جمله بیشترین آسیب‌های چهارشنبه آخر سال که گاهی از موارد این صدمات جبران‌ناپذیر است. استفاده از مواد محترقه غیر استاندارد و موارد انفجاری رواج دارد که خانواده ها باید به این موارد توجه ویژه کنند .
دکتر قزلباش  همچنین به آمادگی مراکز درمانی در اورژانس در حوادث چهارشنبه آخر سال اشاره کرد و گفت: در سال گذشته حدود ۹۰ نفر در چهارشنبه آخر سال آسیب دیده بودند که این آمار نسبت به سال قبل کاهش داشت ولی صدمات وارده به افراد جدی بود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، به راه‌اندازی اکیپ‌های نوروزی اشاره کرد و افزود: با بیماری کرونا ویروس و ادامه دار بودن این بیماری در فصول مختلف مردم باید بیشترتوجه بکنند و در ایام عید نیز باید رعایت کنند تا شیوع این بیماری کمتر شود .
 وی افزود: برنامه‌ریزی‌های لازم برای این ایام در نظر گرفته شده و در این زمینه از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده خواهد شد که در این راستا ۵۸ مرکز و پایگاه پزشکی و فوریت‌های پزشکی در ایام نوروز مستقر خواهند شد سونو گرافیها و دندانپزشکیها و آزمایشگاهها با هماهنگی صورت گرفته دایر خواهند بود؛   اروژانس 115 تمهیدات و هماهنگی های لازم در جهت کاهش دغدغه های مردم انجام وظیفه خواهند کرد  و نظارت های  حوزه بهداشت در زمینه رستورانهای بین راهی و ترمینالها بیشتر خواهد شد  
 
 
 

 

دفعات مشاهده: 544 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

بسته های آموزشی و اطلاع رسانی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس جدید بسته های آموزشی و اطلاع رسانی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس جدید

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۱ | 
بسته های آموزشی و اطلاع رسانی
پیشگیری و کنترل کرونا ویروس جدید


ده راهکار برای پیشگیری از انتقال کورونا ویروس
   نحوه شستن صحیح دستها
 

دفعات مشاهده: 811 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

جلسه قرارگاه کروناویروس با حضور وزیر بهداشت جلسه قرارگاه کروناویروس با حضور وزیر بهداشت، اعضای شورای معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت و ا جلسه قرارگاه کروناویروس با حضور وزیر بهداشت جلسه قرارگاه کروناویروس با حضور وزیر بهداشت، اعضای شورای معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت و ا

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۱ | 

جلسه قرارگاه کروناویروس با حضور وزیر بهداشت
جلسه قرارگاه کروناویروس با حضور وزیر بهداشت، اعضای شورای معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت و ارتباط ویدیوکنفرانس با روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا - زنجان، پنج‌شنبه یکم اسفندماه سال‌جاری جلسه قرارگاه کروناویروس جدید با حضور دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اعضای شورای معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت و ارتباط ویدیوکنفرانس با روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار شد.
** در راستای این ویدیوکنفرانس، در استان زنجان دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، دکتر محمدرضا صایینی معاون بهداشت و رییس مرکز بهداشت استان، دکتر علیرضا آرمانی کیان معاون درمان و دکتر جواد تاج کی معاون غذا و داروی دانشگاه حضور داشتند.

 

دفعات مشاهده: 668 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

معاون درمان وزارت بهداشت: کروناویروس جدید کشنده‌تر از آنفلوانزا نیست/مردم نگران نباشند/ اختصاص یک بیمارستان در قم به بیماران شبه آنفلوآنزا معاون درمان وزارت بهداشت: کروناویروس جدید کشنده‌تر از آنفلوانزا نیست/مردم نگران نباشند/ اختصاص یک بیمارستان در قم به بیماران شبه آنفلوآنزا

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۱ | 
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
معاون درمان وزارت بهداشت:
کروناویروس جدید کشنده‌تر از آنفلوانزا نیست/مردم نگران نباشند/ اختصاص یک بیمارستان در قم به بیماران شبه آنفلوآنزا
معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزشی پزشکی با بیان اینکه کرونا کشنده‌تر از آنفلوانزا نیست گفت: از مردم می‌خواهیم نگران نباشند و نسبت به رعایت بهداشت فردی توجه کرده و ترجیحا از حضور در مراکز شلوغ پرهیز و از ماسک استفاده کنند.
به گزارش وبدا، دکتر قاسم جان بابایی در سفر خود به استان قم در خصوص انتشار خبر فوت دو نفر بر اثر ابتلا به کروناویروس بیان کرد: این ویروس به خاطر شرایط مسری بودن امکان درگیر شدن بالایی دارد و طبق پیش بینی ها در کشور ما ورود پیدا کرده است؛ دو مورد تشخیص اولیه این بیماری مثبت بوده و آزمایش ژنتیک و تشخیص نهایی در حال بررسی است و این مسئله نیز به زودی به اطلاع مردم خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه کشورهای همسایه طی هفته های گذشته گرفتار این بیماری شدند گفت: این بیماری در کشور ما با تاخیر ورود پیدا کرده است، و در حال حاضر یکی از بیمارستان‌های استان قم به این بیماری اختصاص یافته است.
معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزشی پزشکی با اشاره به اینکه این بیماری کشنده‌تر از آنفلوانزا نیست بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی قم یکی از بیمارستان‌ها را تفکیک کرده و بیمارانی که مربوط به شبه آنفلوآنزا باشند در این بیمارستان تحت در نظر گرفته و بیمارستان دوم نیز در حال آماده باش است.
دکتر جان بابایی با بیان اینکه لوازم مصرفی حفاظتی برای پرسنل و بیماران آماده شده و از نظر دارو و امکانات کمبودی وجود ندارد، بیان کرد: دیروز گروهی از اداره کل بیماری های واگیر وزارت بهداشت در قم مستقر شده و به رئیس دانشگاه کمک می‌کنند و بنده نیز در قم می‌مانم تا نگرانی ها به حداقل برسد.
معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: از مردم می‌خواهیم نگران نباشند و نسبت به رعایت بهداشت فردی توجه کرده و ترجیحا از حضور در مراکز شلوغ پرهیز و از ماسک استفاده کنند.
وی افزود: دو نفر مبتلا شده از ساکنان شهر قم هستند و گزارشی از این بیماری در استان‌های دیگر نداریم البته ماسک مورد نیاز تامین شده و جای نگرانی نیست.
دکتر جان بابایی خاطرنشان کرد: بیمارستان کامکار قم برای پذیرش بیماران احتمالی اختصاص داده شده و اگر ضرورت باشد از بیمارستان فرقانی نیز استفاده می‌کنیم.
 

چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۸ / شماره خبر: ۱۹۹۷۹۸ / تعداد نمایش: ۳۱۲۲

دفعات مشاهده: 529 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر